What is Love

Kategori Teater af - september 21, 2025
What is Love

En Vi-Elsker-90’erne musical

Rhythm is a dancer, it’s a soul’s companion
WHAT IS LOVE er en jukebox musical, der gerne vil sende sit publikum tilbage i en tidsmaskine og sætte dem af på Crazy Daisy i midten af halvfemserne, hvor hjerte ikke længere måtte rime på smerte, men en evig basarm holdt humøret højt og evighedsfesten kørende.

Musicalen holder da også til dels, hvad den lover. Der er 28 muligheder for at synge og danse sig tilbage til en, for nogen, måske gladere tid. For forestillingens hovedperson, Peter, er det dog netop et hjerte, der rimer på smerte, gensyn med fortiden, hvor drengedrømmen på ungdomsværelset blev udskiftet med dårlige kontrakter, evighedsturnéer, misbrug og alt andet end det, musikken repræsenterede.

På den måde bliver WHAT IS LOVE til en kontrapunktisk modsætning, hvor musikken sender os på det glade dansegulv, mens historien viser os det miserable baglokale.

Det er et forståeligt valg, da man ikke skal have læst meget om årtiet for at vide, at det ikke var mange musikere, der kom ud på den anden side af industrimaskinen med uskyldigheden i behold.

Men nu er det bare sådan, at det, publikum har købt billet til, er dansegulvet, og hver gang festen starter, og gæsterne i salen insisterer på fællesklap og stiller sig op, så trækker karakteren Peter stikket til musikken, så de meget dygtige dansere forsvinder, og plottet fortsætter sin nedstigning i kokaindepressionen.

I mange andre musikgenrer havde dette på intet tidspunkt været et problem, men med en genre, der er så voldsomt insisterende på, at alt er en leg, man kan blæse sæbebobler til, så bliver publikums oplevelse en forvirrende gryderet.

På den anden side, hvis der kun havde været fuld fart på de glade dage hele vejen igennem forestillingen, havde det også været letkøbt underholdning, så hvad skal man efterhånden så gøre?

Whoah! We’re going to Ibiza
Diluckshan Jeyaratnam, som er fast medvirkende på Fredericia Musicalteater, holder fanen højt, især som den helt unge Amir, der har tænkt sig at vise, hvor skabet skal stå. Når han danser i klubben første gang, er han virkelig morsom.

Vito Borggild Gram er nyuddannet fra DDSKS Musicalakademi og har sin debut i denne forestilling som den unge Peter. Jeg glæder mig til at se mere af Vito, som meget hurtigt har vist et meget stort talent. Sikke en debut.

Mary Jean Moore har også sin professionelle musicaldebut med denne forestilling, men er ikke fremmed på en scene, og med sin version af Christina Aguileras “Beautiful” bliver hun aftenens showstopper – selvom “Show me the meaning of being lonely” også fik rigtig meget kærlighed fra publikum.

I det hele taget er de medvirkende virkelig godt castet, og især ensemblet og de studerende fra DDSKS, der skal danse, viser kæmpe engagement og talent.

Koreograf Peter Friis har været knivskarp og fanget et årti og en stil, man sjældent ser på scenen eller dansegulvet mere. Fantastisk og sjovt gensyn, vidunderligt hjulpet på vej af de dygtige dansere.

Det samme gælder Eilev Skinnarmo, der har stået for kostumerne. Vidunderligt gensyn med en tid og stil, vi ikke behøver få tilbage ud i virkeligheden igen.

Oh, baby, don’t hurt me don’t hurt me, no more
Der er rigtig mange ting, der er vellykket i forestillingen, WHAT IS LOVE, men der er én meget stor ting, som står tilbage, der på ingen måde giver mening.

Scenografien er et godt tænkt koncept, der på ingen måder virker i virkeligheden. Bogstaveligt talt. Frustrationerne er mange undervejs, når man ikke kan se de medvirkende, fordi de står gemt på den anden side, mens de er forsøgt fanget på et kamera, vi så kan se med på ude i siderne, eller også står de med ryggen til, lige foran os, da scenen er bygget så der er publikum på begge sider og det er meningen at forestillingen så skal spilles så meget det nu er muligt sidelæns.

Der er bare ikke så meget, der forgår sidelæns, men i stedet løber de medvirkende frem og tilbage for at tilfredsstille alle i salen, og det lykkedes bestemt ikke.

Som om Fredericia Musicalteater ikke havde været nok forfulgt af tekniske uheld, så meget, at man skulle tro, de havde deres egen version af “Phantom”, der lavede ulykker, så måtte WHAT IS LOVE også stoppe to gange i første akt, da en del af scenografien, som er tre elevatorskakter, ikke kom op, da de ellers skulle. Det er uheldigt, men hvad der kan ske, når scenografien er stort tænkt.

Jukebox musicalen WHAT IS LOVE er et spændende tilbageblik i en scenografi, der vil alt for meget, men med medvirkende, der knokler sejren hjem.


WHAT IS LOVE spiller fra 20. sep. til 19. okt. 2025 på Fredericia Musicalteater
Varigheden er ca. 2. timer og 20. minutter. Inkl. pause.


Medvirkende: Rasmus Fruergaard, Vito Borggild Gram, Mary Jean Moore, Diluckshan Jeyaratnam, Teit Samsø, Patrick Terndrup, Emma Fauerby Lauritsen, Emil Asbjørn Madsen, Christian Collenburg, Oliver Aagaard-Williams, Helene Duch Kjær, Benjamin Dupont Igens, Minou Deilert, Amanda Frederikke Traun, Isabel Brogaard Pedersen. Instruktør: Anna Schulin-Zeuthen Co-instruktør: Mikal Korsgaard Larsen. Koreograf: Peter Friis. Scenograf: Eilev Skinnarmo. Kostumer: Eilev Skinnarmo. Dramatiker: Magnus Iuel Berg. Musikalsk ansvarlig: Kristoffer Nybye. Musikproducer: Chief 1. Korarrangementer: Morten Kjær.  Lyddesign: Peter Løvenhardt. Lysdesign: Jeppe Lawaets.

Skrevet af
Har de sidste 25 år arbejdet professionelt med kommunikation og formidling. Har modtaget arbejdsstipendium fra Statens Kunstfond og legat fra Kunstrådets fagudvalg for litteratur for arbejdet med og forskning i dramaturgi. Medlem af Foreningen Danske Teaterjournalister. Anmelder for KULTURBUNKEREN siden 2022.
Kommentarer er lukket.